O procedurách

Manuální lymfatické masáže

Mízní = lymfatický systém je životně důležitou součástí imunitního systému. Má několik funkcí:

R

1. Drenážní – odvádí tekutiny (2-3 l denně).

R

2. Odvádí bílkoviny – krevní cévy jsou pro bílkovinu téměř nepropustné, proto je bílkovina transportována lymfatickým systémem. Při poruše tohoto mechanismu vzniká chronický lymfatický otok.

R

3. Odplavuje lymfocyty, které se zde uvolňují.

R

4. Filtruje – v lymfatických uzlinách se zachycují toxiny, bakterie, cizorodé látky a nádorové buňky. Přitom se spouští tvormba lymfocytů a protilátek.

R

5. Odvádí tuky – jako chylus se označuje lymfa obsahující tuk.

Pravidelnou manuální lymfodrénáží lze zabránit vzniku poúrazových a pooperačních otoků. Nezanedbatelný není ani přínost v boji proti celulitidě, při formování postavy, redukci váhy, regeneraci sportovců a pracujících s vysokým zatížením dolních končetin. Díky ní se daří minimalizovat otoky a často dochází k úplnému vyléčení.

Manuální lymfodrenáž

Je druh hmatové techniky, která podporuje tok lymfy. Tím dochází k odstraňování škodlivin – toxických látek. Napomáhá tak regeneraci organismu. Je vhodná pro rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, při sportu i po psychické zátěži – stresu. Pro dosažení očekávaného výsledku je nutné lymfodrenáže provádět opakovaně.

Masáže

Klasická masáž celého těla se provádí na lidech nemocných i zdravých, na rozdíl od masáže sportovní a rekondiční, která se praktikuje pouze na zdravých za účelem rekondice. Klasická masáž je obohacením péče o lidské tělo a jeho zdraví. Účinky klasické léčebné masáže:

R

1. podpora návratu odkysličené krve směrem zpět k srdci (urychlení celkové regenerace organismu)

R

2. prokrvení kůže a podkoží – regenerace pokožky

R

3. urychlení vyprazdňování lymfatických cév

R

4. podpora vstřebávání otoků, krevních výronů a výpotků

R

5. zlepšení výživy a činnosti tkání, zejména svalů

R

6. relaxace svalů

R

7. psychická relaxace

R

8. celková podpora fyziologických pochodů v organismu

Indikace klasické léčebné masáže:

R

1. v rekonvalescenci po těžkých chorobách

R

2. při chronických revmatických onemocněních

R

3. při chronických onemocnění dýchacího systému

R

4. při hemiplegii, paraplegii

R

5. po některých úrazech a operacích

R

6. choroby pohybového aparátu

R

7. jemnou masáží lze uvolňovat ke spodině lpějící jizvy

Kontraindikace klasické léčebné masáže:
R

1. stavy mimořádné vyčerpanosti, stavy vyžadující klid na lůžku

R

2. horečnaté, zánětlivé a infekční onemocnění

R

3. kůže postižená zánětem nebo plísní

R

4. v místě křečových žil, u zánětů žil a v místě bércových vředů

R

5. minimálně 2-3 hodiny po jídle

R

6. při nádorových onemocněních

R

7. při krvácivých chorobách

R

8. pokročilá osteoporóza, ateroskleróza

Sportovní masáž vychází z masáže klasické, má ovšem svá specifika, kterými se od klasické masáže liší. Sportovní masáž dokáže sportovce fyzicky i psychicky připravit na sportovní výkon nebo naopak po zátěži zklidnit organismus a zrychlit regeneraci měkkých tkání.

Rašelinové zábaly

Hlavním efektem rašeliny je teplo, které je 1,5x větší než u tepelné kapacity vody, což podporuje výrazný, hluboce působící tepelný efekt. Speciální úpravou rašeliny je setrvačnost tepla ještě prodloužena o 20 %.

Tepelný zábal doporučujeme při:

R

subakutních a chronických stavech revmatického a traumatického původu

R

artrózách

R

svalových bolestech, svalových spasmech, kontrakturách

R

bolestech kloubů a páteře

Obklad je jednorázový, plně hygienický, pacient se po aplikace pouze otře žínkou. Doba trvání aplikace je 20 minut, teplota pozvolna stoupá, až dosáhne 40 °C na povrchu těla a tuto teplotu si udrží po celou dobu aplikace.

Individuální fyzioterapie

Na základě kineziologického vyšetření volí fyzioterapeut specifický postup vhodný pro danou diagnózu.

Používáme jak mobilizační techniky, techniky měkkých tkání a svalové relaxační techniky, tak i nejprogresivnější cvičení na neurofyziologickém podkladě – PNF, Bobath koncept, Brunkow, DNS dle Koláře, Lewit. Dále cvičení dle Brüggera, dle Mojžíšové, SM systém dle Smíška, cvičení na labilních plochách a bosu, senzomotorická stimulace, kineziotaping a mnohé další.

Reflexní zónová terapie nohou

V nohou je mikroprojekce celého těla. Existují vzájemné vztahy mezi místem na noze a příslušným orgánem nebo částí těla. Zatížení orgánů se projeví v příslušné reflexní zóně na noze – projeví se bolestí. Terapeut manuálně, ručně ošetřuje tyto bolestivé body speciálními hmaty.

Reflexní zónová terapie nohou představuje nenásilnou cestu aktivace a mobilizace specifického programu ochrany – sebeléčby, která je ryze individuální a přítomna v každém z nás. Tělo si pomocí této metody samo najde a ukáže své nejcitlivější a možná chronicky zatížené místo, které nemusí být v současné době aktivní, ale právě z něj pramení všechny potíže a bolesti. Terapii si můžeme představit jako klíč, který jemně a souhlasně odemyká bránu sebeléčebného programu člověka. Může to trvat třeba 3-4 týdny, ale výsledný efekt je trvalejší.

Nebojte se nových věcí, vyzkoušejte tuto prastarou terapii a budete zase o krok dál ve své léčbě. Těšíme se na Vás a rádi Vám pomůžeme.

SM systém

Metoda “SM systém” neboli “Stabilizační a Mobilizační Systém” se opírá o 30 let postupného vývoje a 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skoliózy. Cvičení se skládá ze sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce, a tím umožnují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, která způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

Výživové poradenství

Výživa je zaměřená nejen na stravu, ale na celkový zdravý životní styl, tzn. výživa, pitný režim a pohybové aktivity nejen u sportovců. S individuálním přístupem Vám pomůžeme s úpravou Vašich stravovacích zvyklostí a denního režimu tak, aby to vedlo ke zlepšení Vašeho zdraví.

Tejpování

Tejpování, neboli kinesio tejpování, je metoda funkčního tejpování vyplývající z poznatků kineziologie. Touto metodou fyzioterapie lze ovlivnit svaly, existují také korekční techniky k ovlivnění vazů, šlach či fascií a lymfatického systému.

Tejpování lze využít i pro korekci jizvy a také pro úlevu od bolesti.

R

snižuje otok

R

zmírňuje či zcela odstraňuje bolest

R

podporuje hojení

R

stabilizuje klouby

R

podporuje vazy a svaly

R

řeší lymfedém

R

řeší akutní jizvy

Baňkování

Jednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny. Baňkování používali i ve starověkém Řecku. Zdejší lékaři tehdy měli baňku dokonce ve znaku. V Číně se při aplikaci baněk využívá akupunkturních drah a bodů.

Tato kúra vyvolává nejen lokální reakci, nýbrž působí na celé tělo – reguluje energii a podporuje krevní oběh. Podtlak v baňkách způsobuje pasivní překrvení kůže a roztažení cév. Tím se zvyšuje průtok krve, stoupá teplota, zlepšuje se odolnost a schopnost organismu překonat chorobu.

R

pročistí krev, zlepší oběh, obnoví funkce nervového systému

R

místně uvolňuje křeče a bolesti – bolest hlavy, zad, kloubů

R

zlepší příliš silnou menstruaci, závratě

R

pomáhá při obrně, astmatu či problémech se sluchem

R

podporuje vazy a svaly

R

velmi dobře odstraňuje celulitidu

Skip to content